Ten post jest początkiem serii Miesiąc w Literach, w której będę się dzielić tym, co ciekawe i warte uwagi. Dzisiaj przychodzę z pięknym mieszkaniem pewnej pani, która posiada więcej roślin niż ustawa przewiduje, zapoznam was także z pewnym artykułem jednej z moich ulubionych blogerek oraz sprzedam wam namiary na pewną piękną blondynkę, co potrafi śpiewać.

miesiąc w literach ulubieńcy sierpnia gra o tron cytat grafika rodu stark futrzana poduszka jysk fikus meble mid century prlu

1. Winter has come

Rok i pół czekałam na 7 sezon Gry o Tron i stwierdzam fakt, że czas nie zmienił mojego bezkrytycznego nastawienia do tego serialu. Ciężko cokolwiek napisać, żeby nie robić spojlerów dla tych, co się jeszcze uchowali. Ostatnia scena sezonu to po prostu petarda. W ogóle ten serial to petarda. Dla maniaków monumentalnych budowli Gra o Tron jest również niezłą gratką. Worki pieniędzy poszły na scenografię, co na szczęście widać na ekranie. Dla wtajemniczonych to Dragonstone jest moim zdaniem przykładem na to jak wyglądałby współczesny minimalizm w architekturze średniowiecznej.

miesiąc w literach ulubieńcy sierpnia fijninhuis instagram rośliny meble z duszą mid century oplątwa

2. Konto na Instagramie: @fijninhuis

Ogromna większość zdjęć Marian składa się z dwóch zielonych elementów: rośliny i mebla. Zielone są też ściany, naczynia, tekstylia oraz doniczki. Najpiękniejsza spośród tego zielonego zgiełku jest jednak zgniło zielona sofa, która stoi na środku salonu. Musicie zobaczyć te bardzo przytulne, a jednocześnie niesamowicie trendy wnętrza autorki. Uprzedzam, że profil prowadzony jest w jednym z języków północnych, ale fotografie zrozumie każdy.

miesiąc w literach ulubieńcy sierpnia fairy lights stolik ikea alice phoebe lou polecana muzyka

3. Alice Phoebe Lou

Pierwszy kontakt z tą artystką miałam na ulicy Warszawskiej w Berlinie tuż koło wejścia do metra. Zaczynała się rozkładać ze wzmacniaczami i miałam poczucie, że to będzie coś dobrego. Nie myliłam się – dziewczyna ma niesamowicie melodyjny głos i głowę do tekstów. Alice przywędrowała do Berlina aż z RPA. Jest zaprawiona w graniu ulicznym po całej Europie. Możecie ją śledzić na Instagramie, bo zawsze wrzuca informację, kiedy będzie następny koncert. Chociaż ostatnio zwróciłam uwagę, że zaczęła grać na wielkich scenach i nie dziwi mnie to. Pamiętam, jak stałam tam przy tej ulicy prawie cały koncert, a razem ze mną ponad 50 osób.

miesiąc w literach ulubieńcy sierpnia kwiaty ikea skadis organizacja motywacja inspiracje

4. Artykuł Joanny Glogazy o nadprodukcji treści.

„Uczysz się i rozwijasz? Czy może po prostu tchórzysz?”

Jeżeli cierpicie na syndrom „zrobię to tylko się nauczę najlepszego sposobu z książki numer 30” to chyba musicie codziennie czytać ten tekst, jako terapię. Cytując autorkę:

„Od samego czytania nikt jeszcze niczego w swoim życiu nie zmienił. I im więcej tej wiedzy konsumujemy, tym mniej mamy czasu na zastosowanie jej w praktyce.”

Sama wpadłam w pułapkę szukania nieskończonej ilości inspiracji zamiast faktycznego tworzenia. W ostatnich latach ścięto hektary drzew, aby wyprodukować poradniki mówiące jak żyć, z czego zdecydowana większość to jest jedynie powielanie tej samej treści na różne sposoby. Mogę szczerze powiedzieć, że jednym z dwóch tego typu pozycji, jakie sama przeczytałam jest właśnie „Slow Fashion” Asi Glogazy.

miesiąc w literach ulubieńcy sierpnia flatlay gałązka świerku kawa fairy lights lampki led

5. Światełka Led

Drobniutkie świecące kropeczki. Długo polowałam na tego typu lampki. Większość z dostępnych na rynku egzemplarzy ma kształt zwykłych światełek choinkowych. Nawet, jeżeli są na przezroczystym kablu i są małe nie jest to ten efekt, co na zdjęciu. Różnica jest taka, że drucik nie jest owinięty kablem a część świecąca jest w formie kropli bez akrylowej osłony. Posiadam wersję wodoodporną nadającą się do wykorzystania w domu jak i na zewnątrz. Lampki posiadają również program, który wyłącza światełka automatycznie po sześciu godzinach. Jest to przydatna zaleta dla tych, którzy lubią romantyczny klimat na balkonie lub w ogrodzie bez zmartwień, że zapomnimy coś wyłączyć.

Miesiąc w literach jest moją serią stworzoną na wzór „ulubieńców miesiąca”.  Mam nadzieję, że taki format przypadnie wam do gustu. Jeżeli macie jakieś spostrzeżenia, co do architektury w Grze o Tron to piszcie, jak ktoś zauważył jakieś nawiązanie do stylu skandynawskiego to tym bardziej!