Pantone, co roku swoją decyzją wywołuje zdziwienie i gromadzi taką samą publiczność zwolenników jak i przeciwników koloru roku. Tym razem również, zostaliśmy zaskoczeni. Niesamowicie intensywny i mocny Ultra Violet (Pantone 18-3838TCX) został ogłoszony kolorem roku 2018. Jedyne pytanie, jakie nasuwa się automatycznie na myśl jest „Jak ujarzmić Ultra Violet?”.

Jeżeli chcecie się dowiedzieć jak możecie użyć ten najmodniejszy kolor 2018 roku to poniżej znajdziecie gotowe inspiracje oraz zestawienie palet kolorystycznych z użyciem ULTRA VIOLET!

Instytut Pantone ogłasza kolor roku od niemal 20 lat. 

Zgodnie z zasadami, jakie kierują Pantone od początku, wybrany kolor musi odzwierciedlać aktualne trendy, ale również opisywać współczesny świat i najpopularniejsze kierunki w kulturze. Ultra Violet według Instytutu to symbol kosmosu, nieskończonych i niezbadanych dotąd możliwości, jakie oferuje nam świat oraz tego, że żyjemy w czasach, które wymagają od nas ogromnych pokładów wyobraźni i innowacyjności. Pantone odwołuje się również do mistycyzmu, jaki kiedyś był łączony z tak głęboką fioletową barwą o niebieskim podtonie.

Zasługa nie należy jednak tylko do nocnego nieba pełnego gwiazd, ale także do naszego ziemskiego, muzycznego gwiazdozbioru. Fiolet został utrwalony w popkulturze przez takich artystów jak Prince, Jimi Hendrix czy David Bowie. Utwór Prince’a „Purple Rain”, który był częścią ścieżki dźwiękowej do filmu o tym samym tytule stał się hitem wszechczasów, a słynny występ artysty na Superbowl przeszedł do historii.

ultra violet kolor roku 2018 pantone

JAK ZAADAPTOWAĆ ULTRA VIOLET WE WNĘTRZACH?

Fiolet, jak i inne wyraziste kolory, jest najlepszym rozwiązaniem, jeżeli chcemy, aby konkretny mebel rzucał się w oczy już od pierwszego spojrzenia.  Nie sposób przegapić piękną fioletową sofę w salonie, nawet, kiedy dookoła szaleją inne kolory. Ważne jest, aby decydując się na użycie tego koloru w bardziej minimalistycznym lub skandynawskim wnętrzu, gdzie dominuje szarość lub piaskowe kolory, wybrać jeden odcień fioletu dla wszystkich dodatków. Wnętrze pozostanie w stylu w oparciu, o jaki zostało urządzone, ale dodamy trochę dynamiki i tchniemy w nie więcej życia.

ULTRA VIOLET JAKO DODATEK KOLORYSTYCZNY W SALONIE

Miłośnicy stonowanych wnętrz w ogóle nie powinni czuć się zapędzeni w kozi róg przez Pantone, jak widać kolor roku 2018 świetnie gra solową rolę dominanty kolorystycznej w pomieszczeniu. Szczególnie na fotografii poniżej widać jak subtelnie wbrew pozorom można wkomponować ten ostry fiolet w towarzystwo beży i szarości.


ULTRA VIOLET W SYPIALNI

Stuprocentowo minimalistyczna sypialnia utrzymana w bieli z dodatkiem w kolorze Ultra Violet nie traci na swojej ascetyczności, ale zyskuje na charakterze.


ULTRA VIOLET W ŁAZIENCE


KOLOR ROKU 2018 JAKO DODATEK KOLORYSTYCZNY WE WNĘTRZACH


ULTRA VIOLET NA CAŁEGO! KOLOR ROKU 2018 WG PANTONE JAKO DOMINANTA WE WNĘTRZU

Ściany w odcieniu fioletu to wyzwanie aranżacyjne, czasami nawet dla tych bardziej doświadczonych dekoratorów wnętrz. Sztukateria na ścianach w kolorze roku 2018 to balansowanie na pograniczu przesady i kiczu. Przyznaję, że wersja ombre z fotografii poniżej nie przekonuje mnie za bardzo, natomiast ostatnie zdjęcie sztukaterii na fioletowo z drucianym krzesłem jest jak dla mnie trafione w punkt. Gdybym mogła to postawiłabym właśnie kartę na takie połączenie klasyki złamanej i kolorem i akcesoriami w stylu industrialnym. A wy jak myślicie? Które jest wasze ulubione zdjęcie?

PALETY KOLORÓW Z ULTRA VIOLET

Wpisując w wyszukiwarkę „Ultra Violet Hex code” otrzymamy informację z oficjalnej strony Pantone, że numeracja kolorystyczna Hex dla Ultra Violet to # 5F4B8B. Spróbowałam swoich sił i stworzyłam kilka palet kolorystycznych, mniej i bardziej oczywistych, z użyciem koloru roku 2018. Jeżeli chcecie wiedzieć jak łączyć kolory i jak samodzielnie tworzyć własne palety barw zapraszam do wpisu gdzie to wszystko wyjaśniłam.

Ciekawi mnie, czy macie swoje pomysły na to jak użyć kolor roku 2018 we wnętrzu? Ja mam to na swojej liście wnętrzarskich postanowień na ten rok, więc czekam na wasze inspiracje!

 

 

 

 

 

ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów        ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów

ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów        ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów

ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów        ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów

ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów        ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów

ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów        ultra violet kolor roku 2018 pantone paleta kolorów