Przyzwyczajenie do brzydkich tapet z przełomu lat 80 i 90 każe nam podchodzić do tego typu pokrycia ściennego, co najmniej nieufnie. Każdy pamięta te koszmarne wzory, krzykliwe kolory i ogólną postawę „przynajmniej nie mam szarych ścian”. Jednak, kiedy historia śmieje nam się w twarz gdzieś w samym sercu Szwecji, są ludzie, którzy tapetują cały pokój i robią to bezbłędnie.

Inne wpisy z serii: Omawiamy Wnętrze

błękitna sofa ikea zestaw półek string shelves skandynawski stolik różowa tapeta toile de jouy

STYL SKANDYNAWSKI Z NUTĄ NOSTALGII

Pierwsze, na co powinniśmy zwrócić uwagę to dwie największe szwedzkie ikony meblarskie. Piękna miętowa sofa Söderhamn z IKEA, oraz klasyczny biały set półek marki STRING. Ducha dawnych lat tworzy dominanta tego pomieszczenia, czyli tapeta w Toile de Jouy oraz dodatki. Grafiki w złotych ramach i gramofon robią robotę. Kolorystycznie nie ma tutaj przepełnienia barw, wszystko jest wyważone i ma znaczenie. Stolik kawowy nawiązuje kolorem do kanapy, tak samo jak fotel jest w odcieniu ścian. Wszystkie pozostałe meble są natomiast białe, łącznie z lampą Ranarp (IKEA), która jest przymocowana klipsem do półki.

TAPETA TOILE DE JOUY

Toile de Jouy znaczy tkanina z Jouy. Przedstawia deseń złożony z powtarzającej się sceny rodzajowej arystokracji jak i ludzi mieszkających na wsi. Najczęściej jest to piknik w otoczeniu roślinności lub sceny z pasterzami. Oryginalnie płótna były projektowane w ograniczonej gamie kolorystycznej jednak w miarę upływu czasu i rosnącego zainteresowania paleta barw poszerzyła się znacząco. Doszło również kilka nośników samego wzoru, między innymi tapeta na ścianę.

Wybranie tak intensywnego koloru na ścianę, jako deseń było bardzo odważne. Fakt, że ostatnio zgaszony, pudrowy róż jest jednym z wiodących trendów w dodatkach, ale dopiero zaczyna „wchodzić” na ściany. Nie wiem czy to magia skandynawskich mieszkań, ale ja kupuję ten pomysł.

tapeta toile de jouy różowa skandynawskie wnętrze miętowa sofa ikea

PRYSZNIC W TOALECIE

Błękit w sypialni wygląda obłędnie. Szafa mnie trochę niepokoi, zastanawiam, się jak ktoś będzie otwierać pierwsze drzwi z prawej strony? Warto zwrócić uwagę również na kratkę odpływową przy misce ustępowej. Najlepsze rozwiązanie do mikroskopijnej łazienki. Jeszcze tylko wspomnę o białym wężu prysznica i słuchawce. Elementy te sprytnie scalają się wizualnie ze ścianą, przez co nie jest zauważalna od razu podwójna funkcja pomieszczenia.

omawiamy wnętrze sypialnia w stylu skandynawskim wysokie łóżko błękitne ściany

szafy ikea garderoba w sypialni błękitne ściany przestronne wnętrze

przestronny przedpokój urządzony w stylu skandynawskim białe ściany designerskie krzesło

biała kuchnia odnowiona styl skandynawski

łazienka w kamienicy płytki szachownica prostokątne kafelki prysznic w toalecie

Ciekawi mnie ile osób mogło mieć podobną tapetę na ścianie i zdarło ją na rzecz idealnych szarych farb. Co sądzicie o tapetach we współczesnych domach? I najważniejsze, tapeta Toile de Jouy – zastosowalibyście na małej powierzchni, jako akcent czy zaszaleli jak dekoratorzy powyżej?

 

Wszystkie zdjęcia we wpisie pochodzą z KVARTERET MÄKLERI

Obserwujcie ich także na Instagramie @kvarteretmakleri