Z miesiąca na miesiąc styl skandynawski powoli ustępuje miejsca bardziej nasyconym i kontrastującym trendom. Nie mniej nie znaczy to, że wnętrza inspirowane północą nie mogą ewoluować.

Poniżej przedstawiam wam projekt szwedzkiej grupy Kvarteret Mäkleri, który na pierwszy rzut oka jest jednym z, wielu jakie widzieliśmy. Ot jasne przestronne mieszkanie urządzone jak setki innych. A jednak widać różnicę, gdzieś podświadomie czujemy, że aranżacja jest bardzo przemyślana. Subtelność, z jaką dekoratorzy przemycili tutaj inne modne style jest warta uwagi. Udowadnia także, że nie potrzebujemy całkowicie zmieniać mieszkania, tylko wystarczą drobne elementy. No i dowiecie się jak to się stało, że o mały włos a straciłabym zęby.

OMAWIAMY WNĘTRZE INNE WPISY Z SERII

szara sofa w salonie złote dodatki

rzut mieszkania, przestronne wnętrze

NIETYPOWY UKŁAD

Powyżej mamy uproszczony widok z góry na całe mieszkanie. Jeżeli chcecie się dowiedzieć więcej o rzutach i innych rysunkach architektoniczno – budowlanych odsyłam do mojego wpisu na ten temat. Przy pierwszym spojrzeniu w oczy rzuca się nietypowy układ pomieszczeń. Kuchnia znajduje się dokładnie pomiędzy Kuchnia znajduje się w pomieszczeniu, które nie ma okien i światło dociera do środka jedynie dzięki braku drzwi do sąsiednich pokoi. Co więcej kuchnia ta, jako jedyna w mieszkaniu ma ściany pomalowane na dość ciemny odcień szarości. Wrażenie potęguje również zabudowa szafek w głębokim drewnianym kolorze. Jak widać dekoratorzy celowo przyciemnili pomieszczenie de facto bez okien, które intuicja każe nam rozjaśniać.

kuchnia w stylu industrialnym

przestronna jadalnia w skandynawskim stylu

szafka w stylu mid century przestronna jadalnia z widokiem na kuchnię

przestronne wnętrze w odcieniach szarości i złotymi dodatkami

UKRYTY PRZEKAZ

Złote dodatki jak widzimy są górą! Znaczy trend już mamy pełną parą. Ikea także wprowadziła je do swojego asortymentu zaczynając od doniczek, poprzez lampy, na sztućcach kończąc. Tutaj widzimy złote akcenty w postaci oświetlenia. Piękny fotel z wikliny i standardowo coś od String dopełniają wystrój. Ja bym mogła mieć taki salon, a wy? W jadalni oprócz świetnej konstrukcji stołu (no metal + drewno = czysta miłość) jest element inspiracji modernizmem. Komoda w stylu Mid Century idealnie przełamuje nasze typowo skandynawskie wnętrze.

Podobnie sprawa ma się z sypialniami. Nordycka aranżacja pierwszej sypialni została wzbogacona o piękną tapetę z kwiatowym printem blado turkusowym odcieniu. Tapety powoli wracają do łask, szczególnie te z motywami roślinnymi. O innym wnętrzu, w którym, króluje tapeta przeczytacie w tym wpisie. Druga sypialnia, z zamysłu dziecięca rozbraja minimalizmem. Tutaj nie wiem czy jestem tego wielką fanką. Być może projektanci chcieli zachować ten vibe (przepraszam za ten angielski koszmarek), że jest to w całościowym spojrzeniu wciąż przestronne mieszkanie, gdzie meble nie zagracają powierzchni. Nawet w kwaterze nieletnich. Chociaż przyznaję, że wiszące planety, no i Pan Dinozaur, są niesłychanie urocze. Mniej urocza jest już historia puchatej lampy, która wisi nad łóżkiem. Precyzyjniej mówiąc, moja historia z tą lampą. Otóż pewnego razu poszłam do BoConcept Store (poszwędać się po sklepie, nie będę kłamać) i moi drodzy… Ta nieszczęsna lampa wisiała nad schodami, a ja zamiast patrzeć pod nogi patrzyłam się na tę lampę i co tu dużo mówić. Potknęłam się. Szczęście w nieszczęściu stało się to na pierwszym stopniu schodów, więc jedną nogę miałam stabilną na posadzce, co prawdopodobnie uratowało mnie przed powybijaniem sobie zębów. Kto wiesza takie rzeczy nad schodami. Ja się pytam, kto! Co nie zmienia faktu, że lampa jest wyjątkowa i przyznaję, że już sprawiłam sobie swojego futrzaka.
sypialnia w przestronnym wnętrzu

sypialnia dziecka przestronne wnętrze

hall czy przedpokój, przestronne wnętrze

Wszystkie zdjęcia we wpisie pochodzą z KVARTERET MÄKLERI

Obserwujcie ich także na Instagramie @kvarteretmakleri

Na koniec jeszcze tylko dodam, tak na potwierdzenie wcześniejszej tezy, że zasłonka na przedpokoju też jest z printem roślinnym jak mniemam. Klamki też są złote. Wszystkie ostatnie trendy przemycone w nienachalny sposób tworzą nam współczesne wnętrze ze smakiem. Lubicie takie drobne zmiany? Czy wolicie te bardziej wyraziste i widowiskowe? Wolicie takie przestronne mieszkanie z niewielką ilością mebli czy jesteście po tej drugiej stronie?
P.S.: Zwróćcie uwagę ile jest gniazdek na tym przedpokoju. Wcześniej na to nie wpadłam dopiero pisząc ten tekst. Naliczyłam aż sześć widocznych!