Wybór kolorów, jakimi będzie urządzone nasze mieszkanie jest nie lada wyzwaniem. Nie zawsze te, w których lubimy nosić ubrania okażą się strzałem w dziesiątkę, jeżeli chodzi o wnętrze domu. Natomiast każdy z nas chce otaczać się swoimi ulubionymi barwami i właśnie, dlatego tworzę ten poradnik.

Serią KOLORY WE WNĘTRZACH chcę pomóc każdemu, kto jest na etapie wyboru kolorów do całego mieszkania, jednego połączenia lub chociażby dodatków. Zasady, które opisuję tyczą się tak samo dużych powierzchni (np. ściany czy wielkogabarytowe meble typu sofa lub podwójne łóżko) jak i samych detali czy ozdób. Bardzo łatwo sprawić wrażenie chaosu kolorystycznego i braku naturalnego wyczucia, ale mam nadzieję, że po tym wpisie jeszcze łatwiej będzie wam podjąć dobre kolorystyczne decyzje!

jak wybrać kolory wo wnętrz, teoria kola barw, zamioculcas

KOLORY WE WNĘTRZACH A NASZ NASTRÓJ

Wpływ kolorów na nasz nastrój to pierwsza informacja, na jaką się natkniecie wpisując w google mniej więcej coś w stylu „kolory w mieszkaniu”. Zakłada się, że niebieski wycisza, dlatego nadaje się do sypialni, a pomarańczowy działa jak środek antydepresyjny dla naszego mózgu. Podczas początkowego zbierania inspiracji należy wziąć pod uwagę dwie rzeczy. Po pierwsze nasze osobiste odczucia, co do danej barwy, a następnie dopiero należy rozważać jej wpływ na samopoczucie, jaki przyjmuje się, że wywiera. Podobno kolor żółty jest kolorem stymulującym i dodającym pewności siebie, ale komuś, kto tego koloru nie znosi (jak na przykład ja) odbierze radość i będzie tylko irytować. Oczywiście, czasami warto dać się przekonać, ale świadomie!

Bardzo ważne jest, aby pomyśleć o wielkości powierzchni, jaka będzie w wybranym kolorze. Powinniśmy unikać wrażenia przytłoczenia daną barwą.

jak wybrać kolory do wnętrz, teoria koła barw

KOŁO BARW

Związki pomiędzy kolorami najłatwiej ilustruje koło barw. Już na pierwszy rzut oka widzimy, że składa się z kolorów podstawowych (niebieski, czerwony i żółty) ich pochodnych. Barwy pochodne to nic innego jak barwy powstające w wyniku mieszania barw podstawowych. Niebieski i czerwony da nam kolor fioletowy. Czerwony i żółty stworzy nam odcienie pomarańczowego. Łącząc żółty i niebieski dostaniemy kolor zielony.

Barwy złamane otrzymamy w wyniku mieszania danej barwy z odpowiadającą jej barwą dopełniającą.

Barwy dopełniające są to te kolory, które leżą dokładnie naprzeciw siebie w kole barw. Sprawiają wrażenie największego kontrastu, zmieszane natomiast dadzą nam czystą szarość. Warto jest zapamiętać dokładnie gdzie w kole leży dana barwa, ponieważ na tej podstawie będziemy tworzyć palety kolorystyczne. Zanim podam wam przydatne linki do stron, które wygenerują gotowe kompozycje, garść przydatnej wiedzy z zakresu łączenia kolorów.

ŁĄCZENIE KOLORÓW

Schemat neutralny

Jeżeli wasze ulubione kolory we wnętrzach to szarość, biel oraz czerń to jest wasz typ. Składa się z tak zwanych achromatycznych barw, czyli takich, które nie posiadają dominanty kolorystycznej. Coraz częściej przyjęło się uznawać za pasujące również zabarwioną biel np. kość słoniową, kremowy czy écru. Wybierając tą opcję warto skupić się na fakturze elementów wystroju. Dobrze będą się prezentować grubo tkane zasłony, czy narzuty, lub porowate powierzchnie.

jak wybrać kolory do wnętrz, teoria koła barw, odcienie szarości we wnętrzach

Schemat monochromatyczny

Najprostszy do uzyskania. Wybieramy jeden kolor manipulując jedynie jego nasyceniem i jasnością. Aby urozmaicić wnętrze z pomocą przyjdą nam różne odcienie naszej wybranej barwy oraz, podobnie jak powyżej, faktury przedmiotów w wybranym przez nas kolorze.

jak wybrać kolory do wnętrz, schemat monochromatyczny

Schemat analogiczny

Tworzy się dobierając kolory leżące obok siebie na kole barw. Wybierając w ten sposób od 3 do 5 barw (gdzie 3 oznacza standard, a 5 trochę brawurę) otrzymamy wrażenie harmonii. Jest to również schemat nadający wnętrzu wyraźny akcent kolorystyczny. W tym wypadku bardzo ważne jest utrzymanie się klucza temperatury barwowej.

jak wybrać kolory do wnętrza, teoria koła barw, schemat analogiczny

Schemat komplementarny

Jest to przypadek, kiedy wybieramy barwy dopełniające. Jak już wcześniej wspomniałam leżą naprzeciw siebie w kole barw. Możemy stworzyć subtelną wersję wybierając bardziej przygaszone i zbliżone do siebie jasnością odcienie. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na odważne zestawienie ostrych odcieni, dających bardzo widoczny kontrast, musimy pamiętać o umiarze. Barwy dopełniające tworzą wrażenie migotania i męczą wzrok.

schemat komplementarny, teoria koła barw, barwy dopełniające

Triada

Schemat, w którym wybieramy trzy barwy oddalone od siebie w równych odstępach na kole barw. Czyli 120 stopni. Barwy podstawowe są taką najbardziej elementarną tetradą jednak użycie ich we wnętrzu wymaga ogromnego wyczucia. Możemy się śmiało ciesząc tym schematem wybierając kolory pochodne.  W przypadku triady szczególnie pamiętajmy o wyborze odcieni o zbliżonym nasyceniu i jasności.

traida, teoria koła barw

TWORZENIE GAMY KOLORYSTYCZNEJ

Schematy jak łączyć kolory we wnętrzach mogą okazać się zbawienne dla tych, którzy nie posiadają wykształconego wyczucia barw. Jednak pamiętajmy, że zasady zasadami, ale poeksperymentować warto. Może nie koniecznie w ważnym projekcie, ale chociażby bawiąc się internetowymi generatorami palet kolorystycznych. W Internecie znajdziecie ich dziesiątki jak nie więcej. Poniżej wklejam moje trzy ulubione strony. Jeżeli korzystacie już z innych, według was lepszych generatorów, to piszcie w komentarzach, może dzięki wam wpadnę na coś ciekawego!

Adobe Color CC – strona dostępna również w języku polskim. Wybieramy schemat kolorystyczny (takie jak opisane powyżej) i dobieramy na tej podstawie paletę. Po wejściu w zakładkę „Eksploruj” możemy zobaczyć, jakie gamy kolorystyczne stworzyli inni użytkownicy.

Color Palette Generator – narzędzie od Canvy. Najłatwiejsza metoda, aby uzyskać paletę kolorów na podstawie zdjęcia. Wystarczy po prostu przeciągnąć obrazek na środek ekranu i w mgnieniu okaz otrzymujemy kolory wraz z ich zapisem z notacji Hex. Dzięki temu z łatwością możemy je przekopiować do programów graficznych lub po prostu zidentyfikować. Świetne narzędzie, jeżeli zainspirowały nas kolory we wnętrzach na czyimś instagramowym profilu.

Color Hunt – tysiące gotowych inspiracji. Scrolujemy w dół i przeglądamy gotowe gamy kolorystyczne. Możemy sortować według najbardziej popularnych palet. Uwaga – niesamowicie wciągające!

jak wybrać kolory do wnętrza, schematy kolorystyczne, teoria koła barw

Na koniec chciałaby dodać, że kolory we wnętrzach powinny zawsze w 100% pasować ich mieszkańcom. Jak lubimy taki kolorystyczny chaos to nic nie stoi nam na przeszkodzie. Dzięki powyższym radom można trochę ten chaos kontrolować. Tak samo sprawa tyczy się wszystkich miłośników schematu neutralnego – on wcale nie jest nudny! Mam nadzieję, że przybliżyłam temat teorii koła barw i łączenia kolorów. Jeżeli macie jakieś pytania to śmiało je zadawajcie. W następnym poście z tej serii poruszę między innymi dobieranie kolorów, jeżeli chodzi o ich temperaturę. Wszystkie sugestie, co do przyszłych tematów mile widziane!