choinka z gałęzi, złota gwiazda

Choinka z gałęzi staje się powoli hitem Instagrama, a możemy ją mieć w zasadzie za darmo. Jeżeli szukacie efektownych i modnych dekoracji świątecznych, a w szczególności choinki, ale nie macie zamiaru zrujnować domowego budżetu, to ten tutorial jest dla Was.

Choinka z gałęzi może śmiało współgrać we wnętrzu ze swoją tradycyjną siostrą z iglaka. Więc każdy, kto kocha świąteczny klimat niech nie czuje się w obowiązku wybierania, można mieć je obie. Nie do każdego wnętrza pasuje rozłożyste zielone drzewko, a też pamiętajmy ile jest pracy przy codziennym zamiataniu igieł. Rozwiązanie z patyków sprawdzi się świetnie w pokoju malucha, który jeszcze uskutecznia organoleptyczne poznawanie świata, ale z drugiej strony będzie bardzo rad z rozświetlonej ozdoby. Drzewko takie możemy przecież powiesić na ścianie poza zasięgiem małych rączek. Modne dekoracje świąteczne nie muszą być wcale drogie, a wręcz przeciwnie przy odrobinie (takiej najmniejszej odrobinie) chęci wyczarujemy efektowną choinkę za grosze!

Ekspresowe drzewko last minute!

Wykonanie takiego drzewka jest bardzo proste i nie zajmuje wiele czasu. Do DIY często zrażamy się ze względu na skomplikowanie projektu czy jego czasochłonność. Obiecuję wam, że w tym przypadku pokochacie DIY tak samo jak ja. Miałam tego nie pisać, bo trochę to głupie, ale z tą choinką jest jak z pierogami ruskimi. Ciężko zepsuć. No i robi się ją zdecydowanie szybciej niż jakiekolwiek pierogi!

Choinka z gałęzi krok po kroku.

Potrzebne rzeczy.

gałęzie na choinkę

  1. Gałęzie.

Skąd?

Spacer do parku po wichurze. Najlepsze rozwiązanie, materiału wtedy leży na kilkanaście takich choinek. Pora roku obfituje w silny wiatr, więc takie okazje są zaskakująco często. Jeżeli, macie działkę lub ktoś z rodziny czy znajomych ma to także gwarantuję, że gałęzi mają pod dostatkiem.

Jakie?

W zależności od planowanych gabarytów choinki wybieramy takie gałęzie, jakie nam odpowiadają. Należy pamiętać, żeby wybierać gałęzie ciut dłuższe niż nam się wydaje, bo zawsze można je ułamać lub uciąć do pożądanej długości. Gałęzie nie muszą być idealnie dopasowane w trójkąt oraz same w sobie nie muszą być idealnie proste. Spójrzcie tylko na gałąź na samym dole, jest ona bardzo nieregularna i w tym tkwi moim zdaniem jej urok.

choinka z gałęzi diy potrzebne rzeczy

  1. Biała farba i coś do malowania.

Najlepiej akrylowa, bo jest w miarę trwała i schnie w mgnieniu oka. Specjalnie nie napisałam, czym konkretnie trzeba malować, bo mamy pełną dowolność. Możemy sięgnąć po gąbkę do mycia naczyń, gazetę czy stary pędzel. W przypadku pędzla bierzemy jak największy, żeby było jak najszybciej.

  1. Sznurek i nożyczki.

Tutaj sprawa wygląda tak, że łączymy gałęzie czymś, co udźwignie ich ciężar. Obawiam się, że np. wełna czy mulina mogą nie unieść naszej choinki z gałęzi, które jak wiadomo swoje ważą. Chyba, że robi jej małą wersję (taką do 30-50cm wysokości całego drzewka) to wtedy możemy zaryzykować. W innym wypadku polecam zwykłą dratwę lub jakikolwiek sznurek jutowy, czy mocny dekoracyjny. Taki jutowy sznurek kupimy już za 5ł za 30 metrów. Radziłabym darować sobie kupowanie sznurka w kwiaciarni czy sklepie z ozdobami, bo odkąd stał się jedną z modnych dekoracji świątecznych i nie tylko, potrafi kosztować kilkakrotnie więcej niż np. w Castoramie.

łańcuch z masy solnej, bałwanek na choinkę

  1. Ozdoby i światełka.

Każdy według gustu wybiera sobie ozdoby. Modne dekoracje świąteczne można samemu wykonać np. z masy solnej. Jak widzicie mój łańcuch z gwiazdek zrobiłam sama właśnie ze wspomnianej masy solnej. Nie będę sugerować, jakie bombki powinniście użyć, ale podrzucę pomysł, że warto przejrzeć najpierw to, co ma się na stanie, a także popytać rodzinę i przyjaciół czy nie mają ochoty czegoś odsprzedać, oddać lub wymienić na coś z naszej kolekcji.

Światełka najlepiej wybrać na baterie. W przypadku tradycyjnych lampek musimy pamiętać, żeby choinkę powiesić w bliskim sąsiedztwie kontaktu.

KROK 1 Szkielet choinki – wykonanie 5 minut.

Dopasowujemy gałęzie. Idziemy w kierunku od najdłuższej do najkrótszej. Na początek radzę poustawiać sobie wszystkie gałęzie, jakie zebraliśmy, w takiej kolejności, aby mieć pogląd na to, z czym przyjdzie nam pracować. Musimy wiedzieć, jaką chcemy mieć docelową wysokość naszej choinki z gałęzi i jej „gęstość”. Ja chciałam, aby moje drzewko było dość spore – mierzy sobie równo 150 cm. Dolna, czyli najdłuższa gałąź ma 110cm a najkrótsza tylko 30cm. W sumie mam 5 patyków. Równie dobrze możecie zrobić z pięciu gałęzi bardziej skondensowaną wersję np. na jeden metr wysokości. Tutaj mamy pełną dowolność. Najłatwiej jest dopasować wszystko na oko, żeby wizualnie nam grało.

gałęzie, modne dekoracje świąteczne

KROK 2 Malowanie – od 0 do 15 minut.

Mamy trzy opcje.

Opcja nr 1. Malujemy idealnie wszystkie gałęzie na biało.

Opcja nr 2. Malujemy część gałęzi lub malujemy je niedokładnie.

Opcja nr 3. Nie malujemy wcale.

W zależności od tego, który wariant wybierzemy choinka z gałęzi będzie miała inny charakter. Musimy również wziąć pod uwagę, na jakim tle będzie wyeksponowana. Jeżeli wieszamy ją na idealnie białej ścianie warto wziąć pod uwagę opcję 2 lub 3.

Uwaga! Aby przejść do następnego kroku musimy poczekać aż farba całkowicie wyschnie. W praktyce możemy zrobić w ten sposób, że malujemy gałązki jednego wieczora a na następny dzień kończymy resztę kroków. Wtedy mamy stuprocentową pewność, że wszystko jest suche.

pomalowane gałęzie, modne dekoracje świąteczne

choinka z gałęzi diy gałęze malowane

KROK 3. Wiązanie drzewka. Około 10 minut.

Na początek układamy gałęzie na podłodze w docelowym układzie. To znaczy z zachowaniem końcowych odstępów między nimi. Napisałam, że na podłodze a nie na stole, bo wygodnie mieć ogląd na sytuację z góry. Następnie odcinamy dwa równej długości kawałki sznura. Muszą być one przynajmniej półtora razy dłuższe, niż bok choinki. (Choinkę traktujemy w tym momencie jak trójkąt). To znaczy, że jeden kawałek sznurka musi nam starczyć, aby przewiązać wszystkie gałęzie z jednej strony. Czyli jeden kawałek sznurka wiąże lewą stronę drzewka, a drugi wiąże prawą stronę drzewka.

Używamy dwóch rodzajów pętelek. Pierwszy stosujemy na zawiązanie początków na najniższej gałęzi i na szczycie, kiedy związujemy sznurek z lewej strony ze sznurkiem z prawej strony. Ja nazywam ten splot po prostu „naplącz ile wlezie i zrób ze trzy pętelki”. Wiecie, ma się trzymać. Drugi splot to pojedyncza pętelka. Przez to, że bardzo łatwo ją poluźnić będziemy mogli na sam koniec skorygować ewentualne rażące nierówności. Wykorzystujemy go na pozostałych gałęziach. Pilnujemy odległości pomiędzy gałązkami, bo w trakcie wiązania będziemy je przesuwać. Po prostu po każdej pętelce polecam wstać i przyglądnąć się z góry czy jest w miarę prosto. Nie szalejemy z dokładnością jak widać u mnie jest freestyle na całego a i tak uważam, że mi wyszło.

choinka z gałęzi diy, szyszka, modne dekoracje świąteczne

biała bombka, sznurek jutowy

KROK 4. Wieszamy w pożądanym miejscu. 2 Minuty.

Dowolność całkowita. Wieszamy pod sufitem, na ścianie, na oknie, po prostu gdzie nam pasuje.

KROK 5. Zawieszamy lampki. 3 Minuty.

W zależności od tego czy będziemy nasze lampki wpinać do kontaktu czy nie montaż wygląda inaczej.

Lampki tradycyjne wpinane do kontaktu.

Zaczynamy od góry. Końcówkę z wtyczką zostawiamy na dole a ostatnią lampkę z końca łańcucha mocujemy u góry choinki. Możemy Dla pewności przywiązać tym samym sznurkiem, którym wiązaliśmy całość. Gospodarujemy łańcuchem w taki sposób, aby została nam odpowiednia ilość kabla do wpięcia do gniazdka.

Lampki LED na baterie.

W tym wypadku również zaczynamy od góry. Dowiązujemy na szczyt choinki (gdzie łączy się lewy sznurek z prawym) pudełko z bateriami. Robimy to w taki sposób, aby było ono bardzo dobre przymocowane do sznurka. Jak na rysunku poniżej. Przeplątujemy (czy jest takie słowo?) światełka przez gałązki i dowiązujemy do którejś ze stron najniższej gałęzi choinki.

łączenie lampek led ze sznurkiem

 

KROK 6. Dekorujemy! Od 0 minut do kilkudziesięciu!

Tutaj jest najlepsza zabawa, jak macie dzieci to warto je usadowić pod telewizorem, włączyć kreskówkę i samemu ubrać drzewko, bo to największa frajda! Ja swoją choinkę z gałęzi postanowiłam utrzymać w biało – naturalnej kolorystyce. Ale wyobrażam sobie jak ładnie musiałaby wyglądać z innymi modnymi dekoracjami świątecznymi np. szklane renifery czy bombki z futerka w pudrowym różu mogą być strzałem w dziesiątkę. Opcji jest praktycznie nieskończona ilość. Jesteście fanami własnoręcznie wykonanych dekoracji czy lubicie tradycyjne szklane bombki?

choinka z gałęzi, złota gwiazda

Podsumowanie

Potrzebujemy około godziny (włącznie z wyjściem do parku po gałęzie), aby stworzyć takie drzewko. Przy niewielkim nakładzie pracy jesteśmy w stanie stworzyć coś całkowicie swojego, co pomoże stworzyć przytulny i świąteczny klimat w naszym domu.

Jeżeli odtworzyliście tę choinkę dajcie koniecznie znać! Wklejcie w komentarzu zdjęcie z waszym drzewkiem lub otagujcie mnie na Instagramie hasztagiem #creatity i/lub #creatitychristmas